Sokol

Organizovaná kopaná se hrála v Kněždubu již před rokem 1942. Prvními protagonisty byli pozdější zakladatelé sportovního klubu Josef Bíla, František Daněk, Jan Skamelka a další. SK Kněždub vznikl v roce 1942. Přípravný výbor SK Kněždub zaslal žádost Zemskému úřadu v Brně a Bradově západomoravské župě o zaregistrování a přijetí do soutěže. Přátelské zápasy se hrávaly bez hřiště – na loukách. Hřiště za dědinou bylo hotovo na jaře roku 1942. Protože klub neměl žádné finanční prostředky na provoz, poskytli členové půjčku ve výši 11 900,- kč. Nejvíce pak Josef Hudeček, Antonín Gerstberger, František Skamelka, František Mrkva, František Komoň a Josef Bíla po 1000,- až 2000,- Kč. První utkání na kněždubském hřišti se odehrálo mezi prvním a druhým kněždubským mužstvem a skončilo výsledkem 3:2. První přátelské utkání s SK Lipov skončilo výsledkem 5:3. Atraktivním utkáním byl zápas s tehdejší vojenskou jedenáctkou vládního vojska Bzenec s výsledkem 0:2. Před zahájením podzimní části mistrovských utkání zvolila valná hromada SK Kněždub předsedou klubu Antonína Gerstbergera. Výbor SK pracoval až do konce září 1949, kdy klub vstoupil do tehdejší organizace Sokola. Dále oddíl působil jako SK Sokol Kněždub. Roku 1950 zanikla Západomoravská župa a Kněždub byl v rámci reorganizace soutěže sjednocené tělovýchovy zařazen do IV.třídy okresní soutěže Veselska. Předsedou SK Sokol v té době se stal pan František Hudeček a od roku 1959 pak pan Josef Vítek. V roce 1960 byl zahájen provoz na novém hřišti.
Z novodobější historie klubu je třeba především připomenout počátek vzestupu kněždubské kopané. Mužstvo Kněždubu v soutěžním ročníku 1970/71 skončilo po podzimní části na druhém místě za Sudoměřicemi. Jarní části soutěže předcházela tvrdá příprava, která se projevila ve výsledcích. Poprvé v historii Kněždub postoupil ze základní třídy před svým největším rivalem ze Sudoměřic, kterého předstihl o jeden bod.
Po ročním působení ve III.třídě kněždubské mužstvo postoupilo do okresního přeboru. Byl to pěkný dárek k oslavám 30.let od založení kopané v Kněždubu, které proběhly v letní přestávce 1972. Dobrými výkony si Kněždub získával přízeň okolí. Na pohárovém turnaji mužstev I.A třídy ve Stážnici porazili Mutěnice 4:1 a ve finále s Uherským Ostrohem 0:0 podlehl na penalty.
V soutěžním roce 1975/76 měli trenéři Josef Duda a Jan Štípský dostatek hráčů,kteří vybojovali postup do I.B třídy. Byli u toho Bíla Jan, Bíla Pavel, Bartošek Jan, Bartošek Josef, Čajka Miroslav, Čambala Jan, Daněk Jan, Frolka Ladislav, Hudeček František, Hudeček Jaroslav, Hudeček Miroslav, Kučera Josef, Matyáš Josef, Miroš Vojtěch, Petrucha Jan, Petrucha Vladimír, Šantavý Jan, Štípský Jan, Nejedlík František, Skamelka František, Uřičář Josef. V sezoně 2000/2001 se I.mužstvo Kněždubu umístilo na druhém místě I.B třídy za Kyjovem B, což je historicky nejlepší umístění družstva dospělých.
Vzestup mládežnické kopané v Kněždubu se datuje od roku 1965, kdy žáci vyhráli okresní přebor, postupně přešli do dorostu a v ročníku 1972/73 dosáhlo družstvo dorostenců v I.třídě druhé místo. Velký podíl na rozvoji dorostenecké a žákovské kopané měli tehdy trenéři Josef Duda, Josef Chromeček, Jan Štípský či Josef Hlahůlek. Poté ovšem došlo k útlumu mládežnické kopané z důvodu slabšího počtu chlapců v jednotlivých nastupujících ročnících, což vyvrcholilo odhlášením družstva dorostu a žáků ze soutěží.
Až v ročníku 1997/98 Kněždub znovu založil a přihlásil družstva mladších a starších žáků,obě družstva pod vedením trenérů ing. Ladislava Frolky a Libora Grabce a asistentů Františka Eliáše,Jana Bartoška a Pavla Bíly. Po konsolidaci obou družstev, zažití herní praxe a návyků, v sezoně 1998/99 postoupili z okresního přeboru do župní soutěže. Jelikož kvalita žákovských družstev dosahovala v té době vysoké úrovně, což tato dokazovala svými výsledky v konfrontaci s družstvy hrajícími vyšší třídy a také častou účastí některých jednotlivců v okresních a krajských výběrech, nebylo překvapením, že v ročníku 2001/2002 dosáhla žákovská kopaná v Kněždubu svého historického úspěchu. Pod vedením trenéra Libora Grabce a za velké podpory asistentů trenéra pány Pavla Bíly a Milana Durny, postoupili do krajského přeboru Jihomoravského kraje. Tuto soutěž hráli kněždubští žáci až do sezony 2003/2004, kdy opět z důvodu menšího počtu chlapců v jednotlivých ročnících a poklesem jejich kvality, sestoupili do I.třídy krajské soutěže , kterou hrají doposud.
V návaznosti na kvalitu vlastních žákovských odchovanců bylo opět založeno i družstvo dorostu, které se dokázalo během tří let probojovat ze základní třídy až do I.třídy krajské soutěže , kterou hrají doposud.
Družstvo dospělých doplatilo v soutěžním ročníku 2003/2004 na nedostatek vlastních odchovanců z již vzpomínaných let, kdy Kněždub zrušil družstvo dorostu a po 28 letech nepřetržitého účinkování v I.B třídě tuto soutěž opustil a sestoupil do okresního přeboru. Tuto soutěž hraje i nyní a po opětovné konsolidaci kádru především z vlastních odchovanců, hodlá opět zaútočit na postupovou příčku, zaručující účast v I.B třídě, kam kněždubská kopaná dozajista patří.